powrót>>

RRSO a szybkie pożyczki pozabankowe

Roczna Rzeczywista Stopa Oprocentowania (RRSO) to określony ustawowo wskaźnik charakteryzujący produkty kredytowe. Uwzględnia on wszystkie jego koszty i porównuje je z kwotą otrzymaną „do ręki”. Dlaczego jest tak duże w ujęciu rocznym (bo de facto do takiego okresu powinno się je odnosić z założenia ustawodawcy) oraz dlaczego powinniśmy ten wskaźnik traktować inaczej w przypadku chwilówek dowiecie się z poniższego artykułu.

Od pewnego czasu ustawodawca narzucił obowiązek, na banki oraz pozostałe instytucje finansowe, posługiwanie się wskaźnikiem RRSO oraz informowaniem o jego wielkości we wszelkich komunikatach reklamowych oraz ofertach, jak i dodawanie ich do umów, które są zawierane pomiędzy instytucją a konsumentem.
Nakaz ten działa na niekorzyść firm, które w odpowiedzi na zaostrzoną politykę kredytową banków są w stanie przyznać nam szybką pożyczkę bez zbędnych formalności. Odbiorca przekazów reklamowych i ofert spotyka się z liczbami, które wydają się kosmicznymi wartościami w porównaniu do tych, które towarzyszą ofertom banków.
Dla przykładu, kiedy w ofercie banku znajdziemy RRSO na poziomie 30%, to przy ofertach szybkich pożyczek wartość ta może sięgnąć nawet ponad 1000%! Abstrakcja? Tak! Urzędowo i naukowo zrozumiałe i normalne, ale dla zwyczajnego kredytobiorcy to dość odstraszająca wartość i gdy się nad tym nie zastanowimy i nie odniesiemy do proponowanych produktów oraz ich przeznaczenia, wtedy będziemy omijali z daleka oferty parabanków. Ale nic bardziej mylnego.
Różnic w oferowanych przez te dwie instytucje produktach jest wiele, a wskaźnik jeden. Stąd należy go również traktować inaczej.
Zasadniczą różnicą w przeznaczeniu tych dwóch produktów jest okres, na który pożyczamy określoną sumę pieniędzy. Kredyty i pożyczki bankowe są z reguły udzielane na okres kilkunastu miesięcy, natomiast chwilówki – jak sama nazwa wskazuje są prostym i szybkim rozwiązaniem dla załatania kilku-, kilkunastodniowej dziury w naszym budżecie domowym. Dla łatwiejszego wyobrażenia i sprowadzenia wskaźnika RRSO do wspólnego mianownika przygotowaliśmy dla Was specjalne zestawienie w formie porównywarki, gdzie znajdziecie przybliżone wartości mogące odróżnić oferty na rynku, między sobą i odnieść je bardziej do tych oferowanych przez banki.
Ale jest jeszcze jedna, bardzo istotna zaleta chwilówek. Kto w dzisiejszych czasach może nam pożyczyć gotówkę na te kilka dni, które dzieli nas od wypłaty? Osoby, które nie znają obecnych ofert szybkich pożyczek, odpowiedzą, że bliscy znajomi, rodzina, przyjaciele, ale tu właśnie rękę wyciągają do nas firmy, które chcąc przyciągnąć nowych klientów oferują pierwszą pożyczkę bezpłatnie. Tak! To nie jest 0 procent prowizji, ale odsetki wciąż na pewnym poziome, to nie marketingowe „wielce wymowne ZERO”, ale faktycznie pożyczone 800 zł na okres 30 dni, zobowiązuje nas do zwrotu również 800 zł i ani grosza więcej. Taka oferta może niejednokrotnie pomóc. Prawda?

W górę