powrót>>

Związek Firm Pożyczkowych chce zadbać o standardy szybkich pożyczek.

Nie ma chyba osoby w Polsce, która by nie słyszała o aferze Amber Gold. Jesteśmy również świadkami stereotypowego postrzegania firm pożyczkowych (uwaga: nie mylić z parabankami). W odpowiedzi na ten stan sześć największych firm pożyczkowych utworzyło Związek Firm Pożyczkowych.

Związek Firm Pożyczkowych chce zadbać o standardy szybkich pożyczek

Parabanki to firmy, które zbierają depozyty od przeciętnego Kowalskiego i pożyczają je innym. Natomiast firmy pożyczkowe takie jak Vivus.pl pożyczają pieniądze tylko z własnych prywatnych funduszy przedsiębiorstwa, czyli od akcjonariuszy i właścicieli firmy. To istotna różnica. W odpowiedzi na błędne postrzeganie rynku oraz obawy przed firmami, które stosują złe praktyki, najwięksi gracze na rynku pożyczek chwilówek zdecydowały się na utworzenie stowarzyszenia, które chce zmienić obraz branży pożyczek pozabankowych stosując najwyższe standardy biznesowe i etyczne.

Do firm założycieli należą: sms365, kredito24, lendon, Net Credit, SmsBanQ, Vivus oraz Via Sms. Oferty większości tych firm znajdziecie w naszym serwisie. Z pewnością firmy, które chcą mieć wpływ na regulację rynku i jego postrzeganie będą dołączały do szeregu stowarzyszenia.

Nowo powstały Związek Firm Pożyczkowych chce prowadzić działania prokonsumenckie. Ma też reprezentować interesy firm pożyczkowych w debacie publicznej. Przedstawiciele stowarzyszenia chcą między innym zaproponować nowy wskaźnik umożliwiający porównywanie ofert w tym sektorze, czyli Rzeczywistej Miesięcznej Stopy Oprocentowania. Obecnie, każda z firm musi prezentować wskaźnik RRSO, który powstał dla potrzeb produktów bankowych – te są związane z kredytami w większych kwotach i udzielanymi na rok lub kilka lat. RRSO nijak się ma do produktów szybkich pożyczek, które z zasady są udzielana na okres 15-60 dni. To tak jak porównywać koszty rodzinnego wyjścia do restauracji z kosztami przygotowania go w domu.

W ramach naszego serwisu również staramy się prezentować oferty sprawdzone, dlatego cieszymy się z inicjatywy największych graczy na rynku. Zachęcamy zatem do każdorazowego zapoznawania się z warunkami udzielanych pożyczek oraz korzystania tylko z tych wiarygodnych.

W górę